Νέες επιτυχίες για την ελληνική σκοποβολή σε διεθνές τουρνουά στο Βελιγράδι

Οι κορυφαίες Ελληνίδες σκοπεύτριες στο αεροβόλο πιστόλι, Άννα Κορακάκη και Χριστίνα Μόσχη, έφεραν ακόμη μια διάκριση για την Ελλάδα, καθώς αμφότερες ανέβηκαν στο βάθρο των νικητριών στο Διεθνές Grand Prix Αεροβόλων BELGRADE 2021 που θα διεξήχθη στην πρωτεύουσα της Σερβίας.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, με επίδοση 573-14Χ (94, 97, 95, 96, 98, 93), ανέβηκε εμβόλιμη ανάμεσα σε δύο αθλήτριες από την Ουκρανία, τις Γιάνα Τσουτσμάροβα και Νάντια Σαμάνοβα, οι οποίες τερμάτισαν πρώτη και τρίτη αντίστοιχα. Αργότερα στον αγώνα Grand Prix των γυναικών, η Ολυμπιονίκης Άννα Κορακάκη επικράτησε άνετα, και με σκορ 586-28Χ (96, 98, 97, 99, 97, 99) τερμάτισε για μια ακόμη φορά στην κορυφή της κατάταξης.

Η Άννα Κορακάκη τερμάτισε στην τρίτη θέση κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης. Η νεαρή Χριστίνα Μόσχη, με παροιμιώδη ψυχραιμία έφθασε μέχρι τη μονομαχία του χρυσού! Η διαφορά 0,9 του βαθμού από την πολύπειρη πρωταθλήτρια Σερβίας Ζοράνα Αρούνοβιτς που αγωνιζόταν εντός έδρας την οδήγησε στη δεύτερη θέση και στο ασημένιο μετάλλιο.