Με τις καλύτερες εντυπώσεις από το International Grand Prix of Crete Compak Sporting

Το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε 2-3 Ιουλίου 2022 όλοι οι δρόμοι οδηγούσαν στο Εθνικο Σκοπευτήριο Χανίων καθώς η Σκοπευτική Λέσχη Κρήτη με συνδιοργανωτή την Περιφέρεια Κρητης διεξήγαγε το International Grand Prix of Crete Compak Sporting 200 στόχων και το Κύπελλο ΣΚ.Ο.Ε.

Η συμμετοχή ήταν ιδιαίτερη μεγάλη , 56 σκοπευτές-τριες από 8 χώρες στους οποίους το Δ.Σ. του συλλόγου παρέθεσε γεύμα την Παρασκευή 1 Ιουλίου. Ο ανταγωνισμός ήταν έντονος και φάνηκε αφού το κύπελλο στην κατηγορία Open κρίθηκε στα Shot Off.
Οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΚ είχαν εξαιρετική εμφάνιση απέναντι σε πολύ μεγάλα ονόματα της Ελληνικής και διεθνής σκοποβολής.
Ο έφηβος Μανουσακης Νικηφορος κατέκτησε την δεύτερη θέση στο Grand Prix cat junior και 1η θέση κατ. Εφήβων στο Κύπελλο ΣΚ.Ο.Ε με σκορ 166/200 . Ο Λιουδακης Δημήτριος κατέκτησε την 1η θέση στην Β’ κατ. κυπέλλου ΣΚ.Ο.Ε., ο Κουριδάκης Εμμανουήλ, μετά από χρόνια απραξίας, επανήλθε στην ενεργό δράση και κατάφερε να ανεβεί στο βάθρο κατακτώντας την 2η θέση στο Grand Prix cat Master και 1η θέση στο κύπελλο ΣΚ.Ο.Ε. κατ. Βετεράνος ΙΙ με σκορ 149/200.
Στο ομαδικό συλλόγων η Σκοπευτική Λέσχη Κρήτης κατέκτησε την 3η θέση με τους αθλητές: Λαμπριναάκη Ι. – Λιουδακης Δ. – Βουράκη Ι. με σκορ 534/600.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους χορηγούς που συνέλαβαν τα μέγιστα καθώς οι απαιτήσεις ενός διεθνή αγώνας είναι μεγάλες, αυτοί είναι:
Περιφέρεια Κρήτης, Δήμος Χανίων, Ελληνικός Οργανισμός Τουρισμού (Ε.Ο.Τ), ANEΚ LINES, S NAFPLIOTIS, ΜΕΤΠΛΑΣΤ (Γ. Μαυρούλης -Γ. Πριοβολος), ΣΤΑΥΡΟΣ ΣΠΟΡ, ΥΔΡΟΤΕΧΝΙΚΗ (Παπαγιαννάκη Ο.Ε), IMAGE ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ (Βλαμακης Γεώργιος), KARAVITAKIS WINERY, ΤΟΥΡΗΣ Α.Ε. NOBEL SPORT.