Η πρεμιέρα του Cross Country στο Ρέθυμνο

Την Παρασκευή (29/10) ξεκίνησε στο Ρέθυμνο το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας Cross Country Short Track με οικοδεσπότη τον τοπικό Ατλα.

Το πρώτο σκέλος του αγώνα περιλάμβανε διαδρομή στο Αλσος Πευκάκια του Ρεθύμνου, όπου παρά τη βροχόπτωση δεν υπήρξαν απρόοπτα. 90 αθλητές και αθλήτριες από τα 25 σωματεία που βρέθηκαν στη γραμμή εκκίνησης τερμάτισαν δίχως προβλήματα.

Αναλυτικά η Ομοσπονδία στην ενημέρωσή της αναφέρει τα εξής:

Πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Παρασκευής το πρώτο σκέλος του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Ορεινής Ποδηλασίας Cross Country Short Track. Η διαδρομή για όλες τις κατηγορίες φιλοξενήθηκε στο Άλσος Πευκάκια στο Ρέθυμνο. Παρά την βροχή δεν υπήρξαν απρόοπτα, με τους 90 αθλητές και αθλήτριες από τα 25 σωματεία που βρέθηκαν στην γραμμή εκκίνησης να τερματίζουν δίχως προβλήματα.

Κυρίαρχος ο Μολλά στους άνδρες

Ο Χαρούν Μολλά αναδείχτηκε πρωταθλητής Ελλάδος στους άνδρες. Ο ποδηλάτης του ΠΓΣ Λάρισας αποδείχτηκε δυνατότερος μέσα στην διαδρομή, αφήνοντας σχεδόν δύο λεπτά πίσω τον δεύτερο Χαράλαμπο Καστραντά (ΠΟ Βόλος) και περισσότερα από δύο τον τρίτο Νίκο Γεωργιάδη (ΑΕΚ).

Μάχη σώμα με σώμα στους έφηβους

Εντυπωσιακός αγώνας πραγματοποιήθηκε στην κατηγορία εφήβων. Ο Αλέξανδρος Αθανασιάδης (ΒΑΟ) με τον Ηρακλή Μπαλάφα (ΑΠΕΙΡΟΣ) κοντραρίστηκαν μέχρι τέλους, με τον νεαρό ποδηλάτη του ΒΑΟ να αναδεικνύεται εν τέλει πρωταθλητής της κατηγορίας στις λεπτομέρειες (8’’ διαφορά). Το βάθρο συμπλήρωσε με μικρή απόσταση ο Ευάγγελος Σταματόπουλος (ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ).

Μικρές διαφορές σε παίδες και κορασίδες

Στην κατηγορία των παίδων την φανέλα του πρωταθλητή φόρεσε ο Σταμάτης Εγγλέζος (ΣΥ.Φ.Α.ΓΕ). Ο νεαρός αθλητής αποδείχτηκε ταχύτερος όλων στο Ρέθυμνο, ωστόσο είχε διαφορά μικρότερη του ενός λεπτού από τον δεύτερο Ιωάννη Χιώτη του τοπικού Άτλα. Την πρώτη τριάδα της κατηγορίας συμπλήρωσε ο Ερατοσθένης Κωτούλας του ΒΑΟ.

Παρεμφερής η κατάσταση στις κορασίδες. Πρωταθλήτρια Ελλάδος αναδείχτηκε η Μαρία Θεοχάρη του ΑΠΟ Κορωπίου, αφήνοντας μόλις 19 δευτερόλεπτα πίσω την δεύτερη Ειρήνη Μαγιόγλου (ΠΟ Δρήρος) και περίπου μισό λεπτό την Αθηνά Τζουλάκη (Άτλας Ρεθύμνου).

Διασυλλογικός σε γυναίκες και νεάνιδες

Θυμίζουμε ότι επειδή στις κατηγορίες γυναικών και νεάνιδων δεν συμπληρώθηκε ο απαιτούμενος αριθμός συμμετοχών, διεξήχθη διασυλλογικός αγώνας, χωρίς απονομή φανέλας Πρωταθλήτριας. Παρόλα αυτά οι βαθμοί στην παγκόσμια κατάταξη της UCI θα δοθούν κανονικά.

Στην πρώτη, η Αλεξάνδρα Αδάμ από την ομάδα της Μάνδρας έκανε έναν εξαιρετικό αγώνα και με χρόνο 26:42’ κατέλαβε την πρώτη θέση. Πίσω της τερμάτισε η πρωταθλήτρια στην αντοχή δρόμου Βαρβάρα Φασόη (Πόρτο Λεόνε), ενώ στο βάθρο βρέθηκε και η Κατερίνα Ελευθεριάδου (ΠΓΣ Λάρισας). Οι διαφορές μεταξύ των τριών πρώτων ήταν μικρότερη του ενός λεπτού.

Στην έτερη κατηγορία, η Ελευθερία Γιάχου του Κρόνου Νίκαιας ήταν με διαφορά η πιο δυνατή στην διαδρομή και πήρε με μεγάλη διαφορά την νίκη. Στην δεύτερη θέση ολοκλήρωσε την προσπάθειά της η Χριστίνα Καμπανή (ΑΣ Ιερυσσού Κάρδος), ενώ στην τρίτη βρέθηκε η Βασιλική Φραγκιουδάκη (ΑΟ Κυδων).