Ο απολογισμός των αθλητών μας στους Ολυμπιακούς του Τόκιο

ΠΟΛΟ

Εθνική ομάδα ανδρών (Μανώλης Ζερδεβάς, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, Δημήτρης Σκουμπάκης, Μάριος Καπότσης, Γιάννης Φουντούλης, Αλέξανδρος Παπαναστασίου, Γιώργος Δερβίσης, Στέλιος Αργυρόπουλος -Κανακάκης, Κωνσταντίνος Μουρίκης, Χριστόδουλος Κολόμβος, Κωνσταντίνος Γκιουβέτσης, Άγγελος Βλαχόπουλος, Κώστας Γαλανίδης): Ασημένιο μετάλλιο

 

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Άνδρες

50μ. ελεύθερο: Κριστιάν Γκολομέεβ (5η θέση)

100μ. ύπτιο, 100μ. ελεύθερο: Απόστολος Χρήστου (αποκλεισμός από τον τελικό των 100μ. ύπτιο, αποκλεισμός από τον ημιτελικό των 100μ. ελεύθερο)

200μ. μικτή ατομική: Ανδρέας Βαζαίος (αποκλεισμός από τον ημιτελικό), Απόστολος Παπαστάμος (αποκλεισμός από τον ημιτελικό)

800μ. ελεύθερο: Δημήτρης Μάρκος (αποκλεισμός από τον τελικό), Κώστας Εγγλεζάκης (αποσύρθηκε λόγω τραυματισμού)

4×100μ. ελεύθερο ανδρών (Κρίστιαν Γκολομέεβ, Απόστολος Χρήστου, Ανδρέας Βαζαίος, Οδυσσέας Μελαδίνης): Αποκλεισμός από τον τελικό

4×100μ. μικτή ομαδική ανδρών (Βαγγέλης Μακρυγιάννης, Κώστας Μερετσόλιας, Ανδρέας Βαζαίος, Απόστολος Χρήστου): 14η θέση

10.000μ. ελεύθερη κολύμβηση: Άλκης Κυνηγάκης (5η θέση)

Γυναίκες

100μ. πεταλούδα: Άννα Ντουντουνάκη (αποκλεισμός από τον τελικό)

Mixed

4×100μ. μικτή ομαδική mixed (Απόστολος Χρήστου, Κώστας Μερετσόλιας, Άννα Ντουντουνάκη, Νόρα Δράκου): 11η θέση

 

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ομαδικό (Μαρία Αλζιγκούζη-Κομινέα, Ελένη Φραγκάκη, Κρυσταλένια Γιαλαμά, Πηνελόπη Καραμέσιου, Αντριάνα Μισίκεβιτς, Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη, Γεωργία Βασιλοπούλου, Δανάη Καριώρη): Δεν συμμετείχε

Ντουέτο (Εβελίνα Παπάζογλου, Ευαγγελία Πλατανιώτη): Ακυρώθηκε

 

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Άνδρες

470: Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής (8η θέση)

Finn: Γιάννης Μιτάκης (12η θέση)

RSX ανδρών: Βύρων Κοκκαλάνης (13η θέση)

Γυναίκες

Laser Radial: Βασιλεία Καραχάλιου (9η θέση)

470: Αριάδνη Παρασκευή Σπανάκη, Αιμιλία Τσουλφά (15η θέση)

RSX: Κατερίνα Δίβαρη (20ή θέση)

 

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Απλό σκιφ: Στέφανος Ντούσκος (χρυσό μετάλλιο)

Δίκωπος: Μαρία Κυρίδου, Χριστίνα Μπούρμπου (5η θέση)

Απλό σκιφ: Αννέτα Κυρίδου (10η θέση)

 

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Ποδηλασία δρόμου: Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (63η θέση)

Ποδηλασία πίστας: Χρήστος Βολικάκης (20ή θέση)

Ορεινή ποδηλασία: Περικλής Ηλίας (35η θέση)

 

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

10μ. αεροβόλο πιστόλι: Άννα Κορακάκη (6η θέση)

25μ. σπορ πιστόλι: Άννα Κορακάκη (6η θέση)

Σκιτ: Νίκος Μαυρομάτης (αποκλεισμός από τον τελικό)

 

ΤΕΝΙΣ

Απλό ανδρών: Στέφανος Τσιτσιπάς (αποκλεισμός από τον προημιτελικό)

Απλό γυναικών: Μαρία Σάκκαρη (αποκλεισμός από τον προημιτελικό)

Μικτό διπλό: Μαρία Σάκκαρη, Στέφανος Τσιτσιπάς (αποκλεισμός από τον ημιτελικό)

 

ΠΑΛΗ

53κ.: Μαρία Πρεβολαράκη (αποκλεισμός από τον προημιτελικό)

65κ.: Γιώργος Πιλίδης (αποκλεισμός από τον προημιτελικό)

 

ΤΖΟΥΝΤΟ

81κ.: Αλέξης Ντανατσίδης (αποκλεισμός από τους «16»)

70κ.: Ελισάβετ Τελτσίδου (αποκλεισμός στο ρεπεσάζ)

 

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Ατομικό: Ευαγγελία Ψάρρα (αποκλεισμός από τον τελικό)

 

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Κρίκοι: Λευτέρης Πετρούνιας (χάλκινο μετάλλιο)

 

ΞΙΦΑΣΚΙΑ

Σπάθη: Δώρα Γκουντούρα (αποκλεισμός από τις «16»)

 

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Απλό: Παναγιώτης Γκιώνης (αποκλεισμός από τον 4ο γύρο)

 

ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

57κ.: Φένια Τζέλη (αποκλεισμός στο ρεπεσάζ)

 

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ

96κ.: Θοδωρής Ιακωβίδης (3η θέση στο Β’ γκρουπ)

 

 

www.makthes.gr

Αφήστε ένα Σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Instagram
error: Content is protected !!
Scroll to Top