Πρόκριση για την Μ. Σάκκαρη στο άθλημα του τένις

Με νίκη συνέχισε η Μαρία Σάκκαρη στο Τόκιο, στην πρώτη της συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς επιβλήθηκε με 2-0 σετ της Νίνα Στογιάνοβιτς από τη Σερβία και προκρίθηκε στις «16» καλύτερες αθλήτριες του τουρνουά τένις.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, Νο 19 στην παγκόσμια κατάταξη κατάφερε να κάμψει εύκολα στο πρώτο σετ την αντίσταση της αντιπάλου της, Νο 90 στον κόσμο, με 6-1 και 6-2.

Στον 3ο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά η Σάκκαρη θ’ αντιμετωπίσει τη νικήτρια του αγώνα Σβιτολίνα (Ουκρανία)-Τομλιάνοβιτς (Αυστραλία).

Με αυτή τη νίκη της, ισοφάρισε την καλύτερη πορεία από Ελληνίδα τενίστρια στην ιστορία των Ολυμπιακών αγώνων, την οποία είχε πετύχει η Λένα Δανιηλίδου το 2004 στην Αθήνα και θα έχει την ευκαιρία να γίνει η πρώτη Ελληνίδα που θα μπει στα προημιτελικά ενός Ολυμπιακού τουρνουά.